Havuz Temizliği

Havuzlar onlarca, hatta yüzlerce insanın bir arada kullandıkları yerlerdir. Özellikle de su olmasından dolayı enfeksiyon etkenlerinin yayılma olasılığı çok daha fazladır. Bu nedenle havuz temizliği oldukça büyük önem taşımaktadır.

Doğru bir şekilde temizlenen havuzlarda enfeksiyon ve hastalık riski çok azdır. Fakat profesyonelce, doğru şekilde, düzenli aralıklarla temizlenmeyen havuzlarda her zaman bir hastalık ve enfeksiyon riski bulunmaktadır. REKOR Temizlik Şirketleri, havuzlarınızın profesyonelce ve en iyi şekilde temizlenmesi için gerekli tüm koşulları sağlamaktadır.

REKOR TEMİZLİK Havuz  temizlikleri konusunda sadece bu konuda uzmanlaşmış ekibiyle hem hizmet hem malzeme tedariğide yapmaktadır. Temizlik her alanda önemlidir. Nerede ve nasıl olduğunun hiçbir önemi yoktur. Her ortamda ve her alanda temiz olmak ve yaşadığımız alanı temiz tutmamız gerekmektedir.

Periyodik zaman aralıkları ile yaşadığımız ortamın temizliğini yaptırmamızın bizlere sağlık açısından çok yararı bulunmaktadır. Bu yüzden de küçük yâda büyük demeden yaşadığımız her alanın temizliğine dikkat etmemiz gerekmektedir. Önemsemediğiniz kirli bir alan sizlerde büyük hastalıklara sebebiyet verebilmektedir.

Bu yüzden de bu konuda kesinlikle hassas davranılması gerekmektedir. Temizlik Firmaları arasında hizmet sunan REKOR sizlere her alanda en iyi hizmeti sağlayabilmektedir. İyi ve güvenilir bir temizlik şirketi olmamızın sebeplerinden birisi kesinlikle her müşteriye ulaşarak istedikleri temizlik hakkında yardımcı olabilmekteyiz.

İnsanların ihtiyaç duydukları temizliklerin arasında kesinlikle havuz temizliği de bulunmaktadır. REKOR Temizlik Şirketi sizlere Temizlik Şirketleri arasında Havuz temizliği konusunda profesyonel çözümler sunmaktadır.

Sosyal tesislerde ve otellerde otel temizliği titizlikle yapılmalıdır. Bakteriyel enfeksiyonlar, mantar gibi hastalıklar temizliği yapılmamış havuzlar aracılığıyla yayılabilmektedir. REKOR TEMİZLİK çalışanları tarafından uygulanan havuz temizliği aşamalarını alt bölümde maddeler halinde sizlere sunuyoruz.

KAPALI HAVUZLARIN TEMİZLİĞİ

GÜNLÜK UYGULAMA:
1. Çöp kutularının temizlenmesi
2. Şezlong ve minderlerin temizlenmesi
3. Havuz etrafı cam ve zemin temizliği
4. Wc’lerin temizliği
5. Kontrol

PERİYODİK UYGULAMALARIMIZ:

1. Tüm yüksek yerlerin silinmesi
2. Duvarların silinmesi
3. Şezlong ve şemsiyelerin dip temizliği
4. Duş ve wc’lerin dip temizliği
5. Tüm alanların roto ile yıkanması ve kanalların temizliği
6. Giriş ve dış cephe camlarının detaylı temizliği
7. Çöp kovalarının dezenfeksiyonu
8. Küllüklerin dezenfeksiyonu

AÇIK HAVUZ TEMİZLİĞİ

GÜNLÜK UYGULAMA:
1. Çöp kutuları ve küllüklerin boşaltılıp temizlenmesi
2. Şezlong ve minderlerin temizlenmesi
3. Havuz etrafı cam ve zemin temizliği
4. Wc ve duşların temizliği
5. Kontrol

PERİYODİK UYGULAMA:
1. Tüm yüksek yerlerin silinmesi
2. Duvarların silinmesi
3. Şezlong ve şemsiyelerin dip temizliği
4. Duş ve wc’lerin dip temizliği
5. Tüm alanların roto ile yıkanması ve kanalların temizliği
6. Giriş ve dış cephe camlarının detaylı temizliği
7. Çöp kovalarının dezenfeksiyonu
8. Küllüklerin dezenfeksiyonu

Havuz Temizliği Nasıl Olmalı ?

Bahçede sadece dekorasyon amaçlı olabileceği gibi serinleme amaçlı da kullanılan yüzme havuzlarının görselliği tartışılmaz. Ancak havuzların, bu keyiflerinin yanı sıra bakım, temizlik gibi uğraşları da vardır. Havuz temizliği işleminde kullanılan bir çok kimyasal ve ekipmanlar bulmanız mümkün ancak bu kimyasalların dikkatle kullanılması gerekir. Bu yazımızda yüzme havuzunun nasıl temizleneceği hakkında bilgi sahibi olmanıza yardımcı olacağız.

Havuz temizliği periyodik olarak yapılmalıdır. Düzenli bakım ve temizliği yapılmayan havuzlarda hastalık kapmanız çok kolaydır. Havuz temizliğini belirli periyotlarda yaparak hem havuzda çıkacak daha kalıcı sorunlarla karşılaşmazsınız hem de havuz keyfinizde iç rahatlatan sağlığa ve hijyene sahip olursunuz.

Havuz temizliğinde ilk olarak pH değeri ölçülmelidir. İdeal değer 7,2-7,8 arasında olmalıdır. Havuz sularında en çok kullanılan kimyasal klordur, ancak klor kanserojen bir kimyasal olduğu için ozon kullanımı daha çok yaygınlaşmaktadır. Suya klor attıktan sonra birkaç saat suya girilmemelidir. Havuz kullanıldıktan sonra ortaya çıkan ölü deri, saç vs yabancı maddeleri arındırma amacıyla filtre kullanılmalıdır.

Bu filtre de günde en az iki kere kontrol edilip yıkanmalıdır. Bunun yanında daha kapsamlı bir havuz temizliği için havuzun komple boşaltılarak dibinin, kenarlarının ve ızgaralarının da temizlenmesi gerekir. Bu işlem de günlük havuz temizliğine dahildir.

Havuzlarda diğer bir kirlilik ise yosundur. Yosunun giderici sıvılarla bunu engellemek mümkündür. Bu kimyasalın insan sağlığına zararı yoktur. Rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Havuzu genel olarak temiz tutmak için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Örneğin, güneş yağı ile havuza girmek yağın yüzeyde kalmasına ve suyun kirlenmesine neden olur. Suya girmeden önce duş alınmalı ve bone takılmalıdır. Bu küçük ayrıntı sayesinde bile havuzunuzu temiz tutabilirsiniz.